ADAM Josef 10.9.1913-19.7.1996

Z Personal
Josef ADAM
Narození 10.9.1913
Místo narození Vídeň (Rakousko)
Úmrtí 19.7.1996
Místo úmrtí Praha
Povolání 45- Voják nebo partyzán

ADAM, Josef, * 10. 9. 1913 Vídeň (Rakousko), † 19. 7. 1996 Praha, vojenský pilot

Vyučil se strojním zámečníkem, v říjnu 1931 nastoupil do pilotní školy v Prostějově. Jako vojenský pilot z povolání sloužil od srpna 1933 u leteckého pluku M. R. Štefánika ve Vajnorech na Slovensku. Tam jej v březnu 1939 zastihlo vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava a Slovenského štátu. V květnu 1939 odplul z Gdyně s prvním transportem 23 letců do Francie a po vstupu do cizinecké legie v Saint-Lô byl poslán v červnu do severní Afriky, v prosinci 1939 byl jmenován vojenským letcem francouzské armády. V červenci 1940 přešel k československé jednotce do Palestiny a odtud odplul v září do Liverpoolu. V listopadu téhož roku nastoupil jako seržant službu u Royal Air Force (RAF). Po krátkém přeškolení se stal pilotem pozorovacího kursu, poté byl zařazen jako instruktor praktického létání a od dubna 1942 létal na dvoumístných letounech Beaufighter a Mosquito jako noční stíhač u 68. perutě. V srpnu 1945 se v hodnosti nadporučíka vrátil do Československa. Po odchodu z armády nastoupil v únoru 1946 u Československých aerolinií. Odtud byl v září 1950 se zákazem vykonávat toto povolání propuštěn; až do penze vykonával různá dělnická povolání. Byl vyznamenán 4 válečnými kříži, francouzským válečným křížem s palmou, 5 medailemi Za chrabrost a dalšími 7 československými a 5 anglickými medailemi. 1964 byl povýšen do hodnosti majora v záloze, 1990 jmenován plukovníkem v. v., o rok později převzal Řád M. R. Štefánika a 1994 mu byl udělen Národní řád Francie s titulem rytíře.

L: Zemědělské noviny, 10. 5. 1991, s. 4; M. Vávrová, Rytíři Vysočiny 1, 1996, s. 4n.

Ref: Bibliografie dějin Českých zemí


Jana Brabencová