ALTRICHTER Josef 22.1.1901-15.3.1973

Z Personal
Josef ALTRICHTER
Narození 22.1.1901
Místo narození Jihlava
Úmrtí 15.3.1973
Místo úmrtí Praha
Povolání 47- Představitel stran nebo hnutí po r. 1848

ALTRICHTER, Josef, * 22. 1. 1901 Jihlava, † 15. 3. 1973 Praha, politik

Pocházel z německé dělnické rodiny, sám původním povoláním dělník. 1921 vstoupil do KSČ, od 1929 pracoval na Jihlavsku jako funkcionář Rudých odborů. Počátkem 30. let absolvoval Leninskou akademii Kominterny v Moskvě. 1935 byl v Praze vydavatelem publikací německé komunistické emigrace Unser Kampf a Antifaschistische Schulungsbriefe. 1936–38 pracoval jako tajemník KV KSČ v Českých Budějovicích, poté organizoval emigraci českých komunistů v Polsku. 1939 emigroval do SSSR, kde prodělal paradesantní výcvik. Plánované vysazení v Sudetech roku 1944 zmařilo vážné zranění, které A. při výcviku utrpěl. Do konce války pracoval v moskevském ústředí KSČ na úseku publicistiky a propagandy. 1945–49 byl pracovníkem KV a poté ÚV KSČ v Praze. Po 1950 ho pověřil ÚV KSČ péčí o německou menšinu v ČSR. Od 1953 působil A. jako vedoucí redakční rady časopisu Aufbau und Frieden. 1961 byl vyznamenán Řádem práce a poté Řádem Vítězného února. Po založení Kulturního svazu občanů německé národnosti (Kulturverband der Bürger deutscher Nationalität) v červnu 1969 se stal členem jeho výboru a od listopadu 1970 místopředsedou. Od 1945 byl rovněž členem SČSP a jeho ÚV.

L: H. Kuhn – O. Böss, Biographisches Handbuch der Tschechoslovakei, 1961, s. 123; BHDE 1, s. 14.

P: Archiv ÚV KSČ (osobní spis).

Jan Novotný