AMBRUŠ Ján 19.5.1899-12.1.1994

Z Personal
Ján AMBRUŠ
Narození 19.5.1899
Místo narození Gorna Mitropolica (Bulharsko)
Úmrtí 12.1.1994
Místo úmrtí Chicago (USA)
Povolání 45- Voják nebo partyzán

AMBRUŠ, Ján, * 19. 5. 1899 Gorna Mitropolija (Bulharsko), † 12. 1. 1994 Chicago (USA), generál

Pocházel ze slovenské rodiny žijící v Bulharsku; po absolvování vojenské střední školy v Hranicích na Moravě se v létě 1919 stal důstojníkem horského dělostřelectva. Po ukončení kursu dělostřeleckých pozorovatelů se dostal k letectvu, kde dosáhl funkce velitele letky. Ve 30. letech se proslavil dálkovými lety (1938 světový dálkový rekord v kategorii dvoumístných letadel) a sportovními výkony jako letecký akrobat. Po rozpadu ČSR působil až do srpna 1939 jako velitel slovenského letectva. Pro rozpory s politickým vedením armády odešel do výslužby. Po vypuknutí 2. světové války vstoupil do exilových československých zahraničních jednotek. V červnu 1940 se zúčastnil leteckých bojů nad Francií, po evakuaci do Velké Británie byl v září 1940 jmenován velitelem 312. stíhací perutě, jeho působení v této funkci však nebylo úspěšné a po čtyřech měsících byl odvolán. Od léta 1941 žil v Kanadě, kde se mimo jiné podílel na získávání dobrovolníků pro československé letectvo, 1943–45 tam vykonával funkci vojenského a leteckého atašé. Po návratu do vlasti byl povýšen na brigádního generála a 1945–47 byl velitelem letectva 4. vojenské oblasti, 1947–1948 velitelem 4. leteckého sboru. Současně se stal poslancem SNR za Demokratickou stranu. Po únorovém komunistickém převratu odešel opět do exilu, žil v Kanadě a Spojených státech amerických. 1991 byl povýšen na generálplukovníka, v téže hodnosti jej v lednu 1994 převzala slovenská armáda. Po smrti byly jeho ostatky převezeny na Slovensko.

L: J. Rajlich, Na nebi hrdého Albionu. Válečný deník československých letců ve službách britského letectva 1940–1945, 1. část (1940), 1999, s. 495n; ESL 1, s. 45 n.; SBS 1, s. 56; ČBS, s. 14; Tomeš 1, s. 26.

Jiří Fidler