APETAUER Josef 16.3.1898-26.12.1955

Z Personal
Josef APETAUER
Narození 16.3.1898
Místo narození Žďár nad Sázavou
Úmrtí 26.12.1955
Místo úmrtí Praha
Povolání 15- Lékaři

APETAUER, Josef, * 16. 3. 1898 Žďár nad Sázavou, † 26. 12. 1955 Praha, lékař-psychiatr, pedagog

Maturoval na gymnáziu v Litomyšli, na UK v Praze získal nejprve titul PhDr. (1926), poté MUDr. (1932). Již v době studií na Filozofické fakultě UK pracoval v pedologickém ústavu prof. K. Herforta a zaměřil svou pozornost vedle psychologie také na lékařskou psychopatologii. V době studií byl pomocnou vědeckou sílou na neurologické klinice prof. L. Haškovce, kde se stal po promoci asistentem a zabýval se nervovými poruchami dětského věku. 1936–55 pracoval (vyjma období 1942–květen 1945) na psychiatrické klinice prof. Z. Myslivečka, 1952–55 jako zástupce přednosty. Po odchodu prof. K. Herforta vedl od 1939 pedologický ústav pro duševně narušené děti, působil jako poradce ve zvláštních školách a výchovných ústavech. V poválečném období se významně zasloužil o institucionalizaci klinické dětské a dorostové psychiatrie (pedopsychiatrie), komplexní péči o duševně narušenou mládež a odlišné trestní stíhání mladistvých. Od ledna 1947 vedl dětské oddělení psychiatrické kliniky, které založil. 24. 1. 1948 se habilitoval prací Trestní nezodpovědnost v pubertě. Přednášky z psychiatrie konal také na vysoké škole politické a na pedagogické fakultě.

D: soupis in: Československá pediatrie 11/1956, s. 219; Československá neurologie 19/1956, s. 141.

L: E. Vencovský, Sto let české psychiatrické kliniky v Praze 1886–1986, 1986, s. 145n.; BSPLF 1, s. 139 (s další literaturou).

Petr Svobodný