ASTER Jaroslav 7.9.1877-28.9.1944

Z Personal
Jaroslav ASTER
Narození 7.9.1877
Místo narození Praha
Úmrtí 28.9.1944
Místo úmrtí Praha
Povolání

47- Představitel stran nebo hnutí po r. 1848

68- Redaktor nebo žurnalista

ASTER, Jaroslav, * 7. 9. 1877 Praha, † 28. 9. 1944 Praha, žurnalista, politik

V mládí se účastnil omladinářského hnutí, což ovlivnilo jeho pozdější názory. Později působil jako dopisovatel a redaktor Severočeského dělníka, listu Českoslovanské sociálně demokratické strany dělnické, vycházejícího v Teplicích-Šanově. V této činnosti pokračoval i po 1. světové válce. Bezprostředně po převratu 1918–19 zastával funkci jednatele Ústředního národního výboru menšinového severní Čechy se sídlem v Duchcově a pracoval jako vládní komisař v severních Čechách, kde se angažoval pro česko-německé porozumění. 1920–25 byl poslancem Národního shromáždění za Československou sociálně demokratickou stranu dělnickou, 1921–24 politickým tajemníkem ústředního výboru této strany. Podílel se na přípravě jejího 14. sjezdu v Moravské Ostravě 1924. Stranické funkce se vzdal ze zdravotních důvodů. 1922 vydal pro potřeby politické práce spisek Politické strany v Československu. Ve 30. letech vykonával funkci místopředsedy okresní nemocenské pojišťovny v Praze. Trvale se věnoval agitační, organizační a vzdělávací práci v prostředí českých menšin v severních Čechách, kromě jiného i jako člen ústředního výboru Národní jednoty severočeské.

L: OSND 1/1, s. 299; KSN 1, s. 306; Album representantů, s. 889.

Josef Harna