BÍNA Antonín 25.11.1865-11.8.1956

Z Personal
Antonín BÍNA
Narození 25.11.1865
Místo narození Praha
Úmrtí 11.8.1956
Povolání 72- Sportovec nebo činitel tělesné kultury

BÍNA, Antonín, * 25. 11. 1865 Praha, † 11. 8. 1956 ?, vzpěrač a zápasník, sportovní funkcionář, trenér

Patřil k zakladatelům organizované těžké atletiky v Čechách. Po primitivních začátcích ve školním sklepě vstoupil 1884 do Sokola Žižkov a zaznamenal několik úspěchů na sokolských přeborech, zejména ve vzpírání břemen, ale i ve skoku o tyči. Vedení ČOS však nepřálo sportovním disciplínám a 1891 museli z jeho řad vystoupit představitelé těžké atletiky, mezi nimi i B. Spolu s Janem Balejem a Fridolínem Hoyerem založili 1895 Klub atletů Žižkov. Rozpadl se o dva roky později (1897) po finančním fiasku, které způsobil pokus uspořádat mezinárodní závody v Schumannově cirkusu na pražské Smetance. Spolu s F. Hoyerem založil později Klub atletů Žižka Praha, v němž B. zaujal místo náčelníka. 1897 se B. stal mistrem Čech ve vzpírání břemen a záhy začal připravovat v této disciplíně i jiné borce, mj. úspěšného zápasníka Josefa Šmejkala.

Klub atletů Žižka uspořádal 1902, 1906 a 1912 těžkoatletická mistrovství střední Evropy a patřil 1910 k zakládajícím členům Ústředního svazu těžké atletiky (od 1919 Československý svaz těžké atletiky), ve kterém B. zastával do 1928 opět funkci náčelníka. Na prvních poválečných olympijských hrách (1920) vedl české zápasníky. Po odchodu z náčelnické funkce se věnoval trénování vzpěračů a zápasníků. Mezi jeho odchovance patřil i úspěšný zápasník Jan Bozděch.

L: šifra (Šíma), B. jubilejní sportovní večer, in: Sportovní listy 1922; č. 6; J. Oktábec, Recept na devět křížků, in: Československý sport 17. 3. 1956; nekrolog in: tamtéž, 18. 6. 1956; B. odkaz bude žít, in: Judo – zápas – vzpírání, 1956, č. 10.

Miloslav Martínek