BENDA Václav 8.8.1946-2.6.1999

Z Personal
Václav BENDA
Narození 8.8.1946
Místo narození Praha
Úmrtí 2.6.1999
Místo úmrtí Praha
Povolání

47- Představitel stran nebo hnutí po r. 1848 1- Matematik

56- Filozof

BENDA, Václav, * 8. 8. 1946 Praha, † 2. 6. 1999 Praha, politik, filozof

Vystudoval 1964–69 na Filozofické fakultě UK filozofii a bohemistiku. Ve druhé polovině 60. let se angažoval ve skupinách mladých křesťanů a ve studentském hnutí. 1968 se stal předsedou Akademické rady studentů. 1969–70 byl asistentem na katedře filozofie FF UK. 1970–75 studoval Matematicko-fyzikální fakultu UK, na které absolvoval obor teoretická kybernetika. 1975–77 pracoval jako počítačový odborník ve Výzkumném ústavu železničním. V době normalizace patřil k čelným reprezentantům katolického disentu. 1977 byl jedním z prvních signatářů prohlášení Charty 77. Poté působil 1979 a 1984 také jako její mluvčí. Po podpisu Charty byl propuštěn ze zaměstnání a živil se jako topič. 1978 patřil k zakládajícím členům Výboru na obranu nespravedlivě souzených (VONS). Za své aktivity byl 1979–83 vězněn. 1988 se stal spoluzakladatelem Hnutí za občanskou svobodu, v jehož rámci vytvořil Křesťanskodemokratický klub. Od prosince 1989 do prosince 1993 působil jako předseda a 1993–96 jako místopředseda Křesťanskodemokratické strany (KDS). Po pádu komunistické moci v listopadu 1989 byl kooptován do Sněmovny lidu Federálního shromáždění za Občanské fórum a byl jejím poslancem do 31. 12. 1992 (od června do prosince 1992 byl současně zvolen předsedou Sněmovny lidu Federálního shromáždění a místopředsedou Federálního shromáždění). 1994–97 se stal členem pražského městského zastupitelstva. Po sloučení KDS a Občanské demokratické strany (ODS) 1996 vstoupil do výkonné rady ODS. V rámci svého politického působení po 1989 se intenzivně věnoval tématu vyrovnání české společnosti s obdobím komunistického režimu. V prosinci 1994 se také proto stal i prvním ředitelem Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu a tuto funkci zastával až do ledna 1998. V listopadu 1996 byl zvolen senátorem ve volebním obvodě Prahy 1 a až do své smrti zastával zároveň funkci místopředsedy klubu senátorů ODS. 1998 mu byla udělena Medaile za zásluhy I. stupně. Byl autorem řady odborných studií z oblasti teologie, filozofie a matematiky. Z jeho šesti dětí se některé rovněž angažují v politice. Nejznámější je syn Marek (* 1968), který byl několikrát zvolen poslancem (v letech 1990–92 v ČNR a 1992–2002 a od 2004 v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR).

L: J. Brabec (ed.), Slovník českých spisovatelů, Toronto 1982, s. 23; ČBS, s. 38; Tomeš 1, s. 75n.; nekrolog in: Lidové noviny 3. 6. 1999.

Ref: Bibliografie dějin Českých zemí

Jaroslav Šebek