BERVIDA Jan 4.9.1893-26.1.1962

Z Personal
Jan BERVIDA
Narození 4.9.1893
Místo narození Radkov u Tábora
Úmrtí 26.1.1962
Místo úmrtí New York (USA)
Povolání

45- Voják nebo partyzán

37- Doprava, pošty, spoje

BERVIDA, Jan, * 4. 9. 1893 Radkov u Tábora, † 26. 1. 1962 New York (USA), odborník v oboru letecké techniky, účastník 1. odboje

Maturoval na táborské reálce a ve školním roce 1913/14 začal studovat na české technice v Praze obor spojovací technika. 1914 narukoval na východní frontu, 1919 padl do ruského zajetí. Po vzniku československých legií se stal jejich příslušníkem. Do Československa se vrátil přes Vladivostok a USA. Dostudoval techniku s titulem diplomovaný inženýr. Od poloviny 20. let pracoval na ministerstvu veřejných prací v odboru letectví a ve 30. letech byl jeho přednostou. Po okupaci Československa hitlerovským Německem musel z ministerstva odejít a až do 1945 učil na střední průmyslové škole v Praze. Během okupace byl obviněn ze spolupráce s exilovou vládou v Londýně, ale proces se v důsledku skončení druhé světové války v květnu 1945 neuskutečnil. 1945 až 1948 působil jako ředitel odboru letectví ministerstva dopravy a zároveň jako ředitel Československých aerolinií. Ve druhé polovině 30. let se stal členem výboru Aeroklubu Republiky Československé. Tuto instituci zastupoval i v Mezinárodní letecké federaci (FAI). Od 1946 byl členem Leteckého poradního sboru při Hospodářské radě vlády ČSR. Na přelomu let 1947–48 odešel B. i s rodinou do emigrace. Nejprve žil v Paříži a účastnil se tam činnosti v československých exilových institucích, potom přesídlil do USA a zastával tam funkce vedoucího zaměstnance v International Civil Aviation Organisation (ICAO) v New Yorku a v Montrealu.

D: J. Bervida (spoluautor), Naše křídla: Silné letectví, naše budoucnost…, 1939.

L: Letectví 19, 1939, č. 3, s. 69n.; L. Dudáček, Dopravní letiště Prahy 2, 2000, passim; Pejskar 3, 1989, s. 11n.

P: Archiv ČVUT, katalogy studentů.

Pavel Sviták, Jana Brabencová