BEUTEL Franz 21.1.1867-12.8.1933

Z Personal
Franz BEUTEL
Narození 21.1.1867
Místo narození Růžová u Děčína
Úmrtí 12.8.1933
Místo úmrtí Ústí na Labem
Povolání 47- Představitel stran nebo hnutí po r. 1848

BEUTEL, Franz, * 21. 1. 1867 Růžová u Děčína, † 12. 8. 1933 Ústí na Labem, politik, novinář

Pocházel z malorolnické rodiny, která se záhy po jeho narození přestěhovala do Ústí nad Labem, kde B. absolvoval obecnou a měšťanskou školu; poté se vyučil typografem a odešel na zkušenou do Rakouska, Německa a Švýcarska. Od osmdesátých let působil jako typograf v Liberci a ve Varnsdorfu, od 1890 v Ústí nad Labem.

Od 1889 vstoupil do sociálnědemokratické strany, 1891 se podílel na založení dělnického vzdělávacího spolku Allgemeiner Leseverein Aussig, 1892 se stal spolupracovníkem časopisu Der Gesellschafter, 1896 vydavatelem listu Volksrecht tamtéž. Působil v oblasti dělnické osvěty, sociálního a zdravotního pojištění; 1895 se zasloužil o založení první rakousko- uherské dělnické léčebny v Ryjicích u Ústí nad Labem, 1903–32 byl sekretářem, posléze ředitelem ústecké okresní nemocenské pojišťovny. Patřil k zakladatelům úspěšných dělnických družstevních podniků v Ústí nad Labem (1899 Ústecká dělnická pekárna, 1904 Konsumverein Vorwärts), uplatňoval se též v komunální politice (1919–20 člen ústeckého městského zastupitelstva). Významně se angažoval v boji za všeobecné volební právo. 1907–11 byl poslancem rakouské říšské rady, 1920–25 poslancem, od 1925 do své smrti senátorem československého Národního shromáždění za Německou sociálně demokratickou stranu dělnickou v ČSR.

L: BL 2, s. 88; J. Tomeš, Průkopníci a pokračovatelé, 2004, s. 28.

Josef Tomeš