BLANDA František Xaver 11.11.1838-6.1.1917

Z Personal
František Xaver BLANDA
Narození 11.11.1838
Místo narození Voloveč u Votic
Úmrtí 6.1.1917
Místo úmrtí Praha
Povolání 49- Náboženský nebo církevní činitel
61- Pedagog
Citace Biografický slovník českých zemí 5, Praha 2006, s. 540

BLANDA, František Xaver, * 11. 11. 1838 Voloveč u Votic, † 6. 1. 1917 Praha, římskokatolický kněz, děkan kolegiátní kapituly

Maturoval na gymnáziu v Jindřichově Hradci, bohosloví studoval v Praze, kněžské svěcení získal 2. 8. 1863, pak působil do 1868 jako kaplan u Sv. Jindřicha v Praze, 1869–87 vyučoval jako katecheta učitelských ústavů a normálních škol českých v Praze, z toho od 1874 jako docent katechetiky a pedagogiky na teologické fakultě v Praze, 1883 dosáhl titulu ThDr. 1885 byl jmenován univerzitním kazatelem, 1888 se stal kanovníkem kapituly Všech svatých v Praze, od 1913 zastával funkci děkana této kapituly. Byl konzistorním radou, 1903 se stal členem zemské školní rady; 1905 byl jmenován tajným papežským komořím, 1909 vládním radou. Publikoval v oboru pedagogiky. Pohřben v Praze na Olšanech.

L: OSN 4, s. 136; OSND 1/1, s. 635; BOS 2, s. 276n.; MSN 1, s. 531; KSN 1, s. 569; Čáňová, s. 13 (i s uvedením archivních pramenů).

Eliška Čáňová