BLEHA František 23.5.1893-18.12.1938

Z Personal
František BLEHA
Narození 23.5.1893
Místo narození Osek u Duchcova
Úmrtí 18.12.1938
Místo úmrtí Praha
Povolání

72- Sportovec nebo činitel tělesné kultury

42- Činitel ústř. státních orgánů a zemských správ

BLEHA, František, * 23. 5. 1893 Osek u Duchcova, † 18. 12. 1938 Praha, státní úředník, atletický funkcionář

Po vzniku samostatné ČSR spolupracoval B. při zakládání ČTK, státních tiskových podniků a Radiojournalu (1923). Později přešel na předsednictvo vlády v hodnosti ministerského rady, kde vedl záležitosti rozpočtu. Názorově se hlásil k sociální demokracii. Spolupracoval s časopisem Nová svoboda a náležel k autorům programového manifestu Co chtějí socialisté (1934). Velmi aktivně se věnoval atletice. Byl místopředsedou SK Slavia, členem Československého olympijského výboru a Československé amatérské atletické unie (ČAAU). V období 1936–38 zastával funkci mezinárodního sekretáře ČAAU a 1922–36 zastupoval Československo ve výboru Mezinárodní federace pro ženský sport (FSFI), kde byl členem technické komise.

Atletice se věnovala i B. manželka Jaroslava, roz. Štambergová (1899–1986), jež 1930 a 1931 zvítězila na mistrovství republiky v hodu diskem (čtyřikrát v této disciplíně překonala československý rekord) a 1928 vytvořila základní rekord v běhu na 800 m.

L: Naučný slovník aktualit 1939, 1939, s. 45; J. Jirka a kol., Kdo byl kdo v české atletice, 2000, s. 15.

Miloslav Martínek