BOBEK Ladislav 23.8.1910-14.12.1981

Z Personal
Ladislav BOBEK
Narození 23.8.1910
Místo narození Vranové (č. o. Malá Skála) u Turnova
Úmrtí 14.12.1981
Místo úmrtí Hradec Králové
Povolání 45- Voják nebo partyzán

BOBEK, Ladislav, * 23. 8. 1910 Vranové (č. o. Malá Skála) u Turnova, † 14. 12. 1981 Hradec Králové, důstojník, účastník 2. odboje

Počátkem září 1929 se nechal dobrovolně odvést a byl zařazen k leteckému pluku č. 4. Absolvoval jednoroční školu pro odborný dorost letectva a stal se pilotem. Po ukončení prezenční služby zůstal v armádě a konal jako déle sloužící další dobrovolnou činnou službu. Na jaře 1938 byl přemístěn k leteckému pluku č. 1. Po likvidaci Česko-Slovenska na jaře 1939 byl jako rotmistr propuštěn z řad československé armády. Rozhodl se odejít do exilu, 18. 7. 1939 přešel hranice do Polska a vstoupil do československé jednotky, která se formovala v Krakově, 29. 8. byl přijat do polského letectva a po vypuknutí druhé světové války létal jako průzkumný letec. U Kovelu se dostal do sovětské internace a rok poté, v červnu 1940, se přemístil s československým transportem z Oděsy přes Istanbul do anglického Liverpoolu. Tam byl zařazen do československých leteckých sil a vyslán do výcvikového střediska. Vzhledem ke svým zkušenostem s nočním létáním pak létal jako pilot u 68. britské noční stíhací perutě. Na dvoumístném letounu Bristol Beaufighter se spolu s radarovým operátorem Bohuslavem Kovaříkem stali jednou z nejúspěšnějších osádek. 1942–43 sestřelili nad východní Anglií v nočních střetnutích 5 německých bombardérů, 1 pravděpodobně a 3 další poškodili. Po skončení operačního turnusu nastoupil 4. 8. 1943 předepsaný odpočinek, 2. 2. 1944 se vrátil zpět do operační činnosti a znovu k nočním stíhačům. 31. 7. téhož roku odešel jako instruktor do čs. leteckého depa. Za vynikající výkony v boji s nepřítelem obdržel čtyřikrát Československý válečný kříž 1939, pětkrát československou medaili Za chrabrost, dále československou medaili Za zásluhy I. stupně, polský Krzyż Waleczny, britský Distinguished Flying Cross a další medaile. Do vlasti se B. vrátil 18. 7. 1945. Létal pak krátce jako dopravní pilot, od 30. 4. 1947 byl přeřazen k Vojenské letecké akademii (VLA) v Hradci Králové, měsíc poté se stal zástupcem velitele 3. výcvikové letky VLA na letišti v Pardubicích. 1950 jej stihl osud většiny západních pilotů – propuštění z armády. Pracoval pak jako topič, 1991 byl in memoriam povýšen na plukovníka. Byl ženatý s Marií, roz. Maškovou, s níž měl dceru Jitku (* 1938).

L: J. Rajlich, Esa na obloze, 1995, s. 122n.; J. Váňa – J. Sigmund – E. Padior, Příslušníci československého letectva v RAF, 1999, s. 20; Vojenské osobnosti československého odboje 1939–1945, 2005, s. 29.

P: VHA Praha, kvalifikační listina a evidenční karta československého letectva ve Velké Británii – L. B.

Ref: Bibliografie dějin Českých zemí

Jan Němeček