BOUČEK Jaroslav A. 22.2.1916-11.1.1998

Z Personal
Jaroslav A. BOUČEK
Narození 22.2.1916
Místo narození Hořice v Podkrkonoší
Úmrtí 11.1.1998
Místo úmrtí Ottawa (Kanada)
Povolání

19- Ekonom nebo statistik 53- Historik 47- Představitel stran nebo hnutí po r. 1848

61- Pedagog

BOUČEK, Jaroslav A., * 22. 2. 1916 Hořice v Podkrkonoší, † 11. 1. 1998 Ottawa (Kanada), ekonom, historik, publicista

V letech 1935–39 vystudoval Vysokou školu obchodní v Praze; 1945–48 řídil vlastní zastupitelskou firmu. Po únoru 1948 odešel se svou rodinou do exilu. Na podzim 1949 se usadil v Kanadě, kde 1949–53 vystudoval historii na montrealské a ottawské univerzitě. Působil ve službách kanadské federální vlády, nejprve v oblasti ekonomického výzkumu, posléze jako expert pro otázky politického vývoje ve střední a východní Evropě; 1960–75 současně přednášel novodobé východoevropské dějiny na Carlton University v Ottawě. Patřil k předním osobnostem politického a kulturního života československého exilu v Kanadě, angažoval se v Československém národním sdružení a ve Společnosti pro vědy a umění (SVU), byl členem Rady svobodného Československa a prezidentem Ottawa Citizenship Council. Publikoval v kanadském, exilovém a krajanském tisku (Nový domov, revue SVU Proměny).

L: Tomeš 1, s. 125.

Ref: Bibliografie dějin Českých zemí

Josef Tomeš