BRĚZAN Jurij 6.9.1900-16.9.1948

Z Personal
Jurij BRĚZAN
Narození 6.9.1900
Místo narození Ralbicy-Rosenthal (Německo)
Úmrtí 16.9.1948
Místo úmrtí Teplice
Povolání 49- Náboženský nebo církevní činitel

BRĚZAN, Jurij, * 6. 9. 1900 Ralbicy-Rosenthal (Německo), † 16. 9. 1948 Teplice, římskokatolický kněz, antifašista

Syn dolnolužického vesnického kupce a hostinského, učil se obchodníkem, 1918 narukoval na francouzskou frontu. Do 1919 pracoval v sekretariátu Srbského národního výboru, po jeho rozpuštění byl zaměstnán 1919–24 v kaolinovém závodě. 1924–31 studoval na francouzském gymnáziu ve švýcarském Fribourgu, 1931 vstoupil do kláštera Fünfbrunnen v Lucembursku. 1932–35 se věnoval teologii na UK v Praze, zároveň navštěvoval sorabistické přednášky Josefa Páty a Mikławše Krječmara. Byl předsedou spolku Serbowka, sdružujícího lužickosrbské studenty v Praze. 1935–38 působil jako kaplan v Dubí u Teplic a otevřeně dával najevo své protifašistické smýšlení. 1938 vstoupil do československé armády, po záboru pohraničí uprchl do Prahy. Po okupaci ČSR 1939 emigroval přes Polsko, Maďarsko, Jugoslávii a Itálii do Jižní Ameriky, 1940–46 pracoval jako duchovní mezi slovanskými, především českými emigranty v Buenos Aires a Montevideu. V Buenos Aires publikoval v českém krajanském časopise Velehrad příspěvky informující o situaci Lužických Srbů. 1946 se vrátil s podlomeným zdravím do Dubí, kde se znovu ujal duchovní správy.

L: NBS, s. 72; J. Šindar, J. B., in: Česko-lužický věstník 10, 2000, č. 2, s. 85n.

Jiří Vacek