BREITCETL Jindřich 15.7.1913-21.8.1943

Z Personal
Jindřich BREITCETL
Narození 15.7.1913
Místo narození Líšeň (Brno)
Úmrtí 21.8.1943
Místo úmrtí Biskajský záliv (operační let)
Povolání 45- Voják nebo partyzán

BREITCETL, Jindřich, * 15. 7. 1913 Líšeň (Brno), † 21. 8. 1943 Biskajský záliv (operační let), důstojník, letec

Po maturitě na státní reálce v Brně 1931 absolvoval dvouletou vojenskou prezenční službu a československé armádě již zůstal věrný. Jeho vášní se stalo letectvo, kam přišel od pěchoty, nejprve jako letecký pozorovatel. V lednu 1938 pak absolvoval pilotní výcvik. V průběhu zářijové mobilizace 1938 působil v hodnosti nadporučíka jako nižší důstojník u 64. zvědné letky na letišti Tri duby u Zvolena. Po okupaci českých zemí byl stejně jako mnozí důstojníci propuštěn z armády a přidělen k Okresnímu úřadu v Humpolci, ale již 1. 7. 1939 přešel spolu s dalšími deseti důstojníky hranice do Polska, aby se zapojil do boje za osvobození Československa. Po registraci na konzulátu ČSR v Krakově byl zařazen do transportu na lodi Castelholm, s níž se dostal do Francie. Zde absolvoval letecký výcvik na základnách v Tours, Cazaux, Chartres a Châteauroux. Rychlá porážka Francie v létě 1940 mu nedovolila již zasáhnout do bojů a 19. 6. 1940 odplul do Velké Británie. Byl přijat do RAF a zařazen k 311. československé bombardovací peruti. S ní zahájil jako pilot 8. 10. 1940 útokem na Brémy nálety nad okupovanou Evropu. Dokončil dvousethodinový operační turnus a poté se stal instruktorem a velitelem výcviku u operačně výcvikové jednotky perutě. 1. 2. 1943 byl pak jmenován jako Wing Commander velitelem 311. československé bombardovací perutě. Létání zůstal však věrný i po přesunu perutě do kompetence Coastal Command, pobřežního velitelství, v létě 1943. To se mu stalo osudným. Když po přezbrojení na modernější bombardéry typu Consolidated B-24 Liberator nastoupila peruť do operační činnosti, zůčastnil se prvního letu 21. 8. 1943 i její velitel. Jeho stroj se však z hlídkového letu nad Biskajským zálivem již nevrátil a B. byl prohlášen za nezvěstného. Teprve německé záznamy ukázaly, že jeho letoun byl sestřelen německými dálkovými stíhači Messerschmitt Bf 110, když předtím sestřelil jednoho z německých útočníků. B. byl po válce povýšen nejprve na podplukovníka (1947), poté na plukovníka (1991) a nakonec na generálmajora (1992). Za své zásluhy v boji s nepřítelem byl opakovaně vyznamenán, stal se čtyřnásobným nositelem Československého válečného kříže 1939 (všechny uděleny 1941), Československé medaile Za chrabrost před nepřítelem (1942), Distinguished Flying Cross (1942), Československé medaile za zásluhy I. stupně, Československé vojenské pamětní medaile se štítky F-VB, War Medal.

L: S. Rejthar, Dobří vojáci padli…, 1999, rejstřík; Vojenské osobnosti československého odboje 1939–1945, 2005, s. 34n.; J. Rajlich, Na nebi hrdého Albionu 1 (1940), 1999, 4 (1943), 2002, passim; F. Loucký, Mnozí nedoletěli, 1989, s. 63; ČBS, s. 66; Tomeš 1, s. 137.

P: VÚA-VHA, Praha, kvalifikační listiny JB.

Ref: Bibliografie dějin Českých zemí

Jan Němeček