BRUKNER Jan 5.5.1891-26.5.1949

Z Personal
Jan BRUKNER
Narození 5.5.1891
Místo narození Vepřová u Žďáru nad Sázavou
Úmrtí 26.5.1949
Místo úmrtí Vepřová u Žďáru nad Sázavou
Povolání 47- Představitel stran nebo hnutí po r. 1848

BRUKNER, Jan, * 5. 5. 1891 Vepřová u Žďáru nad Sázavou, † 26. 5. 1949 Vepřová u Žďáru nad Sázavou, politik, kovář

Byl synem kováře, v otcově řemesle pokračoval a převzal rodinnou kovárnu. Za první světové války sloužil v rakousko- -uherské armádě. Po válce se angažoval v katolickém hnutí a v Československé straně lidové (ČSL). 1919–36 byl starostou rodné obce, 1929–39 členem zemského zastupitelstva v Čechách a 1935–39 poslancem NS za ČSL. Postupně se profiloval jako výrazný regionální politik, proslulý svou lidovostí a filantropií, ve svém kraji si získal značnou popularitu i autoritu. Za okupace byl pod policejním dohledem. 1945–46 poslanec Prozatímního národního shromáždění, 1946–48 Ústavodárného národního shromáždění. Věnoval se rovněž žurnalistice a literatuře, v regionálním a katolickém tisku publikoval řadu článků a povídek. Po únoru 1948 se stáhl do ústraní, do květnových voleb 1948 sice ještě zůstal poslancem, ale pak odešel z veřejného života. Zemřel na otravu krve. Jeho pohřeb za účasti lidí ze širokého okolí se stal tichou demonstrací proti komunistickému režimu.

L: nekrolog: Zemřel J. B., in: Lidová demokracie 29. 5. 1949, s. 3.

Michal Pehr