CRON Heřman 16.6.1863-10.4.1940

Z Personal
Heřman CRON
Narození 16.6.1863
Místo narození Nový Bydžov
Úmrtí 10.4.1940
Místo úmrtí Praha
Povolání 31- Potravinář

CRON, Heřman, * 16. 6. 1863 Nový Bydžov, † 10. 4. 1940 Praha, cukrovarnický odborník

Byl synem ředitele cukrovaru v Novém Bydžově. V Praze vystudoval reálku a vysokou školu technickou. 1886 nastoupil jako chemik adjunkt do firmy Schoeller a spol. v Čakovicích (dnes Praha). Od 1. 5. 1891 působil v cukrovaru Davida Blocha v Úžicích u Neratovic a vypracoval se do funkce cukr mistra, resp. vedoucího výroby. 1894 jej vedení přeložilo do závodu v Kostelci nad Labem, kde se podílel na výstavbě suché rafinerie. Na přelomu století byl krátce technickým správcem v cukrovaru Heille & Dittrich v Havrani u Mostu. Pak se vrátil do kosteleckého podniku, kde do 31. 12. 1909 pracoval jako ředitel. Současně byl inspektorem cukrovaru Usora v Bosně. Od 1. 1. 1910 zastával místo centrálního ředitele v cukrovaru v Dobrovici a vedl i další průmyslové a hospodářské podniky (mj. též pivovary, cihelny ad.), které tvořily součást panství tamních Thurn-Taxisů. Provedl modernizaci cukrovarů v Dobrovici a Vlkavě, v zemědělství používal nejnovější odborné postupy. V Semčicích vybudoval šlechtitelskou stanici pro cukrovou řepu, kterou obdivovali i zahraniční odborníci. Své zkušenosti a organizátorské schopnosti uplatnil také v různých společensko-odborových organizacích. Od 1910 byl předsedou Mladoboleslavské agencie, později Pojizerské agencie cukrovarů. Po vzniku samostatné republiky byl zvolen předsedou Svazu českých cukrovarnických agentur penzijního ústavu cukrovarnického a stejnou funkci převzal ve Společenstvu cukrovarů pro Čechy a Moravu. Zasedal ve správních radách cukrovarů v Nymburce, Asekuračního spolku průmyslu cukrovarnického, byl místopředsedou a později předsedou Společnosti pro pěstění řepného semene, členem ČSAZ, Spolku cukrovarnických úředníků a mecenášů Věncového fondu vdov a sirotků po cukrovarnických úřednících, Spolku českých inženýrů ad. Předsedal kuratoriu Výzkumného ústavu cukrovarnického, Komisi pro jednotné metody cukrovarnické analytiky a Národnímu výboru Mezinárodní komise pro tuto problematiku. Nejvýznamněji se uplatnil v Ústředním spolku československého průmyslu cukrovarnického se sídlem ve Vídni, jehož členem byl od 1911, od 1917 byl druhým místopředsedou, od 1919 prvním místopředsedou (tehdy měl již spolek sídlo v Praze) a 1927 se stal předsedou. V cukrovarnickém oboru byl C. natolik významným a uznávaným odborníkem, že jeho pohřbu se zúčastnil i předseda vlády Alois Eliáš, většina ministrů a vedoucí představitelé cukrovarnického průmyslu. Pohřben byl v Dobrovici.

L: D. Froněk, 170 let výroby cukru v Dobrovici, 2001, s. 32n.; Album representantů, s. 913; Chemické listy 34, 1940, s. 121; MSB 1, s. 86; OSND 1/2, s. 960.

Jana Brabencová