CZABAN Gustav 3.5.1899-29.12.1950

Z Personal
Gustav CZABAN
Narození 3.5.1899
Místo narození Praha
Úmrtí 29.12.1950
Místo úmrtí Praha
Povolání 44- Právník
47- Představitel stran nebo hnutí po r. 1848
Citace Biografický slovník českých zemí 9, Praha 2008, s. 486-487

CZABAN, Gustav, * 3. 5. 1899 Praha, † 29. 12. 1950 Praha, politik

Studoval práva a filozofii na Karlově univerzitě v Praze a již během studia se účastnil levicově orientovaného studentského hnutí. 1923 vstoupil do KSČ, v ní působil 1924–28 jako její volený funkcionář v řadě pražských obvodních výborů. Byl rovněž členem vedení Kostufry, organizace komunisticky orientovaných kulturních pracovníků. 1927 se stal placeným funkcionářem KSČ a působil v jejím pražském a ústředním propagačním oddělení. V této době také publikoval mnoho článků v Rudém právu a několika dalších komunistických časopisech, které propagovaly komunistické myšlenky a návrhy KSČ. Při práci v propagačním oddělení spolupracoval s pozdějším komunistickým vůdcem Klementem Gottwaldem, který ho 1929 doporučil za tajemníka klubu komunistických poslanců. V této funkci se kromě organizační činnosti podílel jako právník na přípravě většiny návrhů zákonů (tisků poslanecké sněmovny), předkládaných komunistickými poslanci 1929–37. Brzy po okupaci českých zemí nacistickým Německem v červenci 1939 emigroval do Sovětského svazu a pracoval tam v moskevském rozhlasu. 1945–48 převzal opět funkci tajemníka klubu komunistických poslanců a po organizační stránce zajišťoval důležitá jednání parlamentního klubu KSČ s kluby ostatních stran. Po komunistickém převratu 1948 přešel na ministerstvo spravedlnosti, kde se významně podílel na přípravě nových totalitních právních norem uzákoněných 1949 a 1950.

L: Národní shromáždění Republiky československé v druhém desetiletí, 1938, passim; Z. Bradáč, Boj za bolševizaci KSČ, 1955, passim; PSD 1, s. 82; Politické elity v Československu 1918–1948, in: Sešity Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR 20, 1994, s. 218.

Vlastislav Lacina