DÖLLING Rudolf 4.11.1902-3.8.1975

Z Personal
Rudolf DÖLLING
Narození 4.11.1902
Místo narození Hranice u Aše
Úmrtí 3.8.1975
Místo úmrtí Berlin (Německo)
Povolání 42- Činitel ústř. státních orgánů a zemských správ
47- Představitel stran nebo hnutí po r. 1848
Citace Biografický slovník českých zemí 13, Praha 2010, s. 300-301

DÖLLING, Rudolf, * 4. 11. 1902 Hranice u Aše, † 3. 8. 1975 Berlín (Německo), politik, generál

Narodil se v tehdy pohraničním Rossbachu. Po ukončení základní školy pracoval jako pomocný dělník. 1918–22 odešel jako sezonní dělník do Německa, poté se vrátil zpět do Československa, kde vstoupil do KSČ a pracoval jako stranický funkcionář. 1935–38 byl zvolen poslancem NS, 1939 emigroval do Sovětského svazu, kde dále studoval. Pak učil na škole pro válečné zajatce (zejména v řadách československých Němců) a byl redaktorem zahraničního rozhlasového vysílání v Moskvě. Po válce se vrátil do ČSR, v rámci odsunu odešel 1946 do sovětské okupační zóny Německa, kde začal aktivně pracovat v aparátu Sozialistische Einheitspartei Deutschlands. Od září 1949 působil ve vznikající Německé demokratické republice jako šéfinspektor Hlavní vzdělávací správy na ministerstvu vnitra, 1952–55 byl v hodnosti generálmajora zástupcem ředitele Kasernierte Volkspolizei. 1955–57 studoval na Vojenské akademii Generálního štábu v Moskvě, po jejím absolvování a návratu do NDR byl jmenován zástupcem ministra národní obrany a náčelníkem Politické správy východoněmecké armády. 1959 byl z armády propuštěn a jmenován velvyslancem NDR v Sovětském svazu. Tam působil do 1965. Byl vyznamenán mnoha východoněmeckými řády, např. Karl-Marx-Orden, Vaterländischer Verdienstorden (ve všech třech stupních), Kampforden für Verdienste um Volk und Vaterland.

L: BL 1, s. 264.

P: Bundesarchiv Berlin, Nachlass NY 4299 R. D.

Jan Němeček