DORAZIL Otakar 19.3.1889-25.8.1979

Z Personal
Otakar DORAZIL
Narození 19.3.1889
Místo narození Strážnice
Úmrtí 25.8.1979
Místo úmrtí Valašské Meziříčí
Povolání

61- Pedagog 53- Historik

12- Geograf

DORAZIL, Otakar, * 19. 3. 1889 Strážnice, † 25. 8. 1979 Valašské Meziříčí, historik, geograf

Maturoval na kroměřížské reálce, vystudoval techniku v Brně (stavební inženýr). Od mládí byl činný v abstinentním hnutí a také v politice (příznivec T. G. Masaryka a realistické strany, podílel se mj. na Masarykově volební kampani na Valašsku). Ve Valašském Meziříčí stál i u zrodu veřejné čítárny a knihovny. Za první světové války spravoval tábory pro utečence z Haliče. 1919 se stal spoluzakladatelem Československého červeného kříže (ČSČK), ve 20. letech působil jako přednosta tiskové kanceláře Společnosti ČSČK. Později vystudoval zeměpis a historii na UK (1930) a učil na středních školách. 1945–50 byl lektorem výuky dějepisu na Filozofické fakultě UK. Proslul především jako autor populárně-naučných textů a encyklopedických příruček (Světové dějiny v kostce, 1946 a další vydání, doplněné J. Haubeltem, 1995) a atlasů, které se pro svou přehlednost staly oblíbenými a znovuvydány byly ještě v 90. letech.

D: Henri Dunant, 1927; Vládcové v dějinách Evropy 1–5, 1934–36; Dějepisná příručka, 1935; Dramata bouřlivé doby, 1936; Dějepisný atlas, 1937; Vládcové nového věku 1–4, 1937–38; Světové dějiny v kostce, 1946; Kroniky mluví, 1946; Poklady starověkého písemnictví, 1947; Objevitelé nových světů, 1959.

L: V. Häufler, Dějiny geografie na Univerzitě Karlově 1348–1967, 1968, s. 382; J. Polišenský, Dr. O. D. devadesátníkem, in: Lidová demokracie 19. 3. 1979, s. 5; týž, Historik v měnícím se světě, 2001, s. 36, 93, 185, 278; J. Tomeš, Mistr historické příručky, in: Svobodné slovo 18. 3. 1989; (j), Bádal o dějinách kultury, in: Lidová demokracie 18. 3. 1989; ČBS, s. 115; Tomeš 1, s. 247.

P: LA PNP Praha, osobní pozůstalost (neuspořádáno).

Jiří Martínek