DREXLER Antonín 7.6.1912-31.10.1980

Z Personal
Antonín DREXLER
Narození 7.6.1912
Místo narození Ruda nad Moravou u Šumperka
Úmrtí 31.10.1980
Místo úmrtí Ruda nad Moravou u Šumperka
Povolání 45- Voják nebo partyzán
Citace Biografický slovník českých zemí 14, Praha 2011, s. 378

DREXLER, Antonín, * 7. 6. 1912 Ruda nad Moravou u Šumperka, † 31. 10. 1980 Ruda nad Moravou u Šumperka, důstojník, účastník 2. odboje

Byl synem listonoše. Po maturitě na reálném gymnáziu v Šumperku nastoupil 1932 prezenční vojenskou službu v československé armádě. Absolvoval školu pro důstojníky pěchoty v záloze v Olomouci a stal se vojákem z povolání. 1936 až 1937 vystudoval Vojenskou akademii v Hranicích na Moravě. Když v březnu 1939 zaniklo Česko-Slovensko, rozhodl se zapojit do zahraničního odboje. V červnu 1939 překročil ilegálně protektorátní hranice s Polskem a dostal se do Krakova. Tam se připojil k uprchlíkům z protektorátu, kteří chtěli bojovat za svobodu Československa za hranicemi. Před vypuknu tím druhé světové války odcestoval jedním z transportů do Francie, kde sloužil v cizinecké legii. Po vzniku československé armády ve Francii se stal jejím příslušníkem, zúčastnil se bojů na západní frontě a ústupu na jih v červnu 1940, odkud se s ostatními československými vojáky dostal do Velké Británie. Tam absolvoval kursy velitelů tankových jednotek a parašutistický výcvik a od 1943 působil u československé obrněné brigády jako velitel tankové čety, roty a nakonec praporu. Účastnil se obléhání přístavu Dunkerque a byl 1944 zraněn při útoku na německé pozice. Po vyléčení se vrátil k brigádě. Po válce zahájil studium na Vysoké škole válečné v Praze a po jejím absolvování (v hodnosti majora) velel operačnímu oddělení divize v Nitře a po únoru 1948 velel tankovému učilišti v Dědicích u Vyškova. Z armády byl propuštěn s označením nevyhovující. Nenašel zaměstnání a teprve od 1950 pracoval jako zásobovač na Šumpersku v Olšanských papírnách (rok též jako brigádník v uhelném dole Hlubina), odkud odešel do důchodu. Byl pochován v rodišti, podle svého přání v uniformě se všemi vyznamenáními. 2010 povýšen na podplukovníka in memoriam.

L: Slezsko 6, s. 33–34; Z. Filip, Tankista – pplk. A. D., in: Národní osvobození 24. 8. 1993, s. 3; týž, Cesty hrdinů 2, in: Severní Morava 69, 1995, s. 3–20; týž, Cesty hrdinů československého zahraničního odboje, 2002, s. 23–28; http://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/tricet–let–po–smrti–povysi–drexlera–na–podplukovnik.html (6. 1. 2011).

Ref: Bibliografie dějin Českých zemí

Jiří Friedl