DVOŘÁČEK Josef 18.3.1893-19.11.1948

Z Personal
Josef DVOŘÁČEK
Narození 18.3.1893
Místo narození Letovice u Blanska
Úmrtí 19.11.1948
Místo úmrtí Brno
Povolání 61- Pedagog

DVOŘÁČEK, Josef, * 18. 3. 1893 Letovice u Blanska, † 19. 11. 1948 Brno, pedagog

Bratr národohospodáře Jana D. (1887–1956). Absolvoval učitelský ústav a začal učit na národní škole v Brně-Žabovřeskách. 1914 byl odveden jako jednoroční dobrovolník na ruskou frontu, kde 1916 padl do zajetí. Přihlásil se do československých dobrovolnických jednotek a po absolvování důstojnického kursu v Žitomiru nastoupil k dělostřelectvu. Do vlasti se 1920 vrátil jako nadporučík – velitel baterie 2. dělostřelecké brigády. Po demobilizaci si doplnil vzdělání zkouškami pro měšťanské školy a pokračoval ve studiu. Složil gymnaziální maturitu a při profesi učitele studoval didaktiku a pedagogiku na Filozofické fakultě MU v Brně. 1931 obhájil titul PhDr. na základě průkopnické práce Metodologické problémy pedagogiky a didaktiky. Učil přírodopis na brněnských středních školách a současně pracoval jako asistent pedagogického semináře O. Chlupa. Soustředil se na školskou reformu v ČSR. Spoluzakládal brněnskou Školu vysokých studií pedagogických, redigoval její Sborník přednášek a studií a revui Nové školy. 1937 se habilitoval z oboru pedagogiky monografií Problém aktivity žákovy ve vyučování (1936), téhož roku se stal zemským školním inspektorem. Byl tajemníkem Školy vysokých studií pedagogických, jednatelem Společnosti nových škol a editorem spisu Soukromá dvouletá pedagogická škola v Brně (1937). Napsal didaktickou příručku Přírodozpytné zábavy (1924) a řadu časopiseckých studií, z nichž nejdůležitější o duchovědném a přírodovědném principu v pedagogické teorii. Jako legionář byl 1941 penzionován. Za protektorátu se věnoval studiu valašské lidové písně. Patřil k nejbližším spolupracovníkům O. Chlupa.

L: O. Chlup, J. D., in: Naše věda 26, 1948–49, s. 275–276; Pedagogická encyklopedie 1, 1938, s. 386.

P: MZA Brno, část písemné pozůstalosti.

Ref: Bibliografie dějin Českých zemí

Martin Kučera