FÜRTH Emil 7.9.1863-17.8.1911

Z Personal
Emil FÜRTH
Narození 7.9.1863
Místo narození Strakonice
Úmrtí 17.8.1911
Místo úmrtí Hornbæk (Dánsko)
Povolání

44- Právník

47- Představitel stran nebo hnutí po r. 1848

FÜRTH, Emil, * 7. 9. 1863 Strakonice, † 17. 8. 1911 Hornbæk (Dánsko), právník, politik

Syn strakonického textilního podnikatele Josefa F. (1822–1892) a jeho druhé manželky Wilhelminy, roz. Forchheimerové (1832–1904); bratr biochemika Otty F. (* 18. 11. 1867 Strakonice, † 7. 6. 1938 Vídeň, Rakousko). Otec byl povýšen 1880 do rytířského stavu. F. 1886 vystudoval ve Vídni práva, od 1893 tam působil jako dvorní a soudní advokát. Liberálně reformní politická orientace ho postupně přivedla mezi rakouské svobodné sociály R. Schwarze-Hillera a sblížila s podobně smýšlející Ernestinou (Nini) Kischovou (* 15. 10. 1877 Praha, † 31. 10. 1946 Washington, D. C., USA), s níž se 1897 v pražské Maiselově synagoze oženil.

Stal se jedním z nejvyhledávanějších vídeňských advokátů akcionářů na valných hromadách banky Creditanstalt; často zastupoval německého průmyslníka P. Lückeho a vedoucí funkcionáře Uherské všeobecné úvěrní banky. Ve Vídni získal pověst uznávaného odborníka v oboru bytové péče, jejímž otázkám se věnoval také jako člen vídeňské obecní rady (1904–10). Podílel se na organizaci 9. mezinárodního kongresu o bytové reformě Vídni (1910). Utonul před zraky manželky a švagrové v dánských mořských lázních Hornbæk. Pohřben byl ve Vídni -Döblingu. 1947 byla ulice Dühringweg ve vídeňském Speisingu přejmenována na Fürthweg.

Syn Josef Herbert F. (* 12. 10. 1899 Vídeň, Rakousko, † 6. 3. 1995 Chevy Chase, Maryland, USA) se po těžkém válečném zranění (1917) a studiu práv a ekonomie (1918–23) stal ve Vídni členem Misesova kroužku a spoluzakladatelem kroužku Hayekova. Pod jménem Furth odešel do USA, kde přednášel ekonomii na univerzitě v Lincolnu (1939–43) a stal se ekonomickým odborníkem při Radě guvernérů Federálního rezervního systému ve Washingtonu (1943–66). Po válce učil ekonomii na washingtonských univerzitách a v arlingtonském Ústavu zahraniční služby (1966–74).

D: Die Einkommensteuer in Österreich und ihre Reform, in: Staats- und Sozialwissenschaftliche Beiträge 1, Leipzig 1892; Wohnungsämter und Wohnungsinspektion, in: Schriften der Österreichischen Gesellschaft für Arbeiterschutz, 6. Heft, Wien 1905.

L: Neue Freie Presse 18. 8. 1911, s. 11–12, 23; 19. 8. 1911, s. 7, 29, 31; 20. 8. 1911, s. 30; ÖBL 1, s. 381–382; E. März, Österreichische Bankpolitik in der Zeit der grossen Wende 1913–1923. Am Beispiel der Creditanstalt für Handel und Gewerbe, München 1981, s. 102, 549; Czeike 2, s. 443; Handbuch österreichischer Autorinnen und Autoren jüdischer Herkunft 18. bis 20. Jahrhundert, S. Blumesberger – M. Doppelhofer – G. Mauthe (eds.), München 2002, s. 398; G. Gaugusch, Wer einmal war. Das jüdische Grossbürgertum Wiens 1800–1938, Wien 2011, s. 698, 825–826.

P: NA, Praha, matrika židovské náboženské obce Karlín, HBMa 2741, O 1848–1939, fol. 32, č. 24 (sňatek rodičů); tamtéž, matrika židovské náboženské obce Praha HBMa 2693, O 1897, fol. 74, č. 96 (sňatek); Archiv der Israelitischen Kultusgemeinde Wien, Matrikenamt, Geburtsbuch 1899, fol. 256, č. 2553 (narození syna); Neue Freie Presse 20. 8. 1911, s. 30.

Jan Čech