FARDA Eduard 26.12.1914-25.1.1961

Z Personal
Eduard FARDA
Narození 26.12.1914
Místo narození Veselí nad Moravou
Úmrtí 25.1.1961
Místo úmrtí poblíž Malacek (Slovensko)
Příčina úmrtí autohavárie
Povolání 72- Sportovec nebo činitel tělesné kultury
Citace Biografický slovník českých zemí 16, Praha 2013, s. 74

FARDA, Eduard, * 26. 12. 1914 Veselí nad Moravou, † 25. 1. 1961 poblíž Malacek (Slovensko), hokejista, trenér

Vyrůstal spolu se sestrou u otce poté, co matka opustila rodinu a vystěhovala se do Argentiny. Vyučil se zámečníkem a vystudoval strojní průmyslovku v Brně. Hrál fotbal za ligový SK Židenice, kde 1937–45 nastupoval jako obránce. Po skončení hráčské kariéry navštěvoval trenérské hokejové kurzy Čechokanaďana M. Buckny. Trénoval pak hokejový tým Spartaku ZJŠ Brno (pozdější Zbrojovka) a hrál v obraně. V sezoně 1954/55 přešel jako trenér do Rudé hvězdy Brno, se kterou získal dva tituly mistra republiky (1954/55, 1959/60). Spolu s J. Hermanem vedl československé reprezentační družstvo na MS 1953 ve Švýcarsku, ze kterého Čechoslováci odstoupili s ohledem na státní smutek po úmrtí prezidenta K. Gottwalda. K reprezentaci se vrátil v sezoně 1959/60, s F. na střídačce obsadilo Československo na ZOH 1960 čtvrté místo. Po olympiádě absolvovala československá reprezentace turné po Kanadě, kde během čtyřiceti dnů sehrála osmnáct utkání s amatérskými mužstvy. F. připravoval družstvo ČSSR na MS do Švýcarska 1961, ale tragická nehoda na zamrzlé silnici mezi Stupavou a Malackami při návratu z ligového utkání v Bratislavě ukončila jeho život. Reprezentační mužstvo, které trénoval, obsadilo na MS druhé místo, porazilo SSSR, remizovalo s Kanadou a získalo titul mistrů Evropy. Od 2009 F. připomíná pamětní deska v Kaleckého ulici v Brně, kde bydlel.

Hokejovou dráhu nastoupil i syn Richard F. (* 8. 11. 1945 Brno), který hrál jako útočník za ZKL (ZJŠ) Brno (mistr ČSSR 1966) a Duklu Jihlava. Československo reprezentoval sto čtyřicet devětkrát a vstřelil čtyřicet devět gólů. V národním dresu byl na šesti MS a podílel se na získání světového titulu 1972, stříbrné medaile 1971, 1974 a bronzových ze ZOH 1972 a MS 1969, 1970, 1973. Po ilegálním odchodu z ČSSR (1974, spolu s V. Nedomanským) hrál v kanadské profesionální lize WHA (World Hockey Association) a za některé západoevropské kluby (Švýcarsko, Německo). Po návratu v devadesátých letech se uplatnil i jako ligový trenér, mj. ve Slavii Praha.

D: Hrajeme lední hockey (člen kolektivu), 1951.

L: K. Gut – V. Pacina, Malá encyklopedie ledního hokeje, 1986, s. 116; nekrolog in: Československý sport 27. 1. 1961; encyklopedie.brna.cz; G. Peringerová, Trenér F. měřil všem stejným metrem, in: Brněnský deník 2. 2. 2011.

Miloslav Martínek