FATKA Maxmilián 23.9.1868-3.2.1962

Z Personal
Maxmilián FATKA
Narození 23.9.1868
Místo narození Biskupice (u Moravské Třebové)
Úmrtí 3.2.1962
Místo úmrtí Praha
Povolání 37- Doprava, pošty, spoje

FATKA, Maxmilián, * 23. 9. 1868 Biskupice (u Moravské Třebové), † 3. 2. 1962 Praha, správní úředník, ministr

Po gymnazijních studiích se stal poštovním úředníkem v Brně. 1903 dokončil právnická studia na UK v Praze, nastoupil do konceptní služby u poštovního ředitelství v Praze, 1906 se stal zástupcem ředitele odboru rakouského Ministerstva obchodu, současně stenografem pro české projevy ve vídeňské říšské radě. Od 1910 byl přednostou prezidia poštovního ředitelství v Praze, po převratu 1918 jmenován generálním ředitelem pošt a telegrafů s úkolem organizovat poštovnictví pro celou Československou republiku a zřídit poštovní spořitelnu. 1925–35 působil jako přednosta správního sboru této spořitelny. V obou úřednických vládách Jana Černého 1920–1921 a 1926 byl ministrem pošt a telegrafů a současně náměstkem ministerského předsedy. 1935 odešel do důchodu.

L: MSN, 2, s. 696; ISN 7, s. 165; OSND 2/1, s. 510; Album representantů, s. 935; ČsB 1, nestr.; Kolář Elity, s. 53.

Josef Harna