FILIPÍNSKÝ Jan 15.8.1859-12.7.1936

Z Personal
Jan FILIPÍNSKÝ
Narození 15.8.1859
Místo narození Židenice (dnes Brno)
Úmrtí 12.7.1936
Místo úmrtí Brno
Povolání

68- Redaktor nebo žurnalista

42- Činitel ústř. státních orgánů a zemských správ

FILIPÍNSKÝ, Jan, * 15. 8. 1859 Židenice (dnes Brno), † 12. 7. 1936 Brno, textilní dělník, novinář, politik

Jako vyučený tkadlec pracoval dvacet let v několika brněnských textilkách a od 1875 působil v sociálně demokratickém odborovém hnutí na Moravě. 1885–89 vedl stávky, byl ze zaměstnání několikrát propuštěn a zůstal bez prostředků. Od 1893 pracoval v Brně jako žurnalista, administrátor a redaktor sociálně demokratických listů, zpočátku v listu Rovnost, 1895–1905 jako redaktor a vydavatel týdeníku Červánky. Časopis pro šíření osvěty a hájení pravdy; 1905–19 redigoval satirický časopis Rašple. Za tiskové delikty byl několikrát trestán. Reprezentoval antiklerikální postoje a podporoval zavedení všeobecného, rovného a přímého volebního práva. Od 1900 se pravidelně jako delegát účastnil sjezdů sociální demokracie, 1910–11 podporoval definitivní osamostatnění Českoslovanské sociálně demokratické strany dělnické od nadnárodní strany rakouské. 1912 byl delegátem kongresu Socialistické internacionály v Basileji. 1906–18 byl poslancem moravského zemského sněmu, 1907–18 zasedal v rakouské říšské radě. Od května 1919 byl poslancem Revolučního národního shromáždění Republiky československé a 1920–36 senátorem a současně členem předsednictva Československé sociálně demokratické strany dělnické, po smrti G. Habrmana 1929–35 předsedou klubu senátorů československé sociální demokracie, po volbách 1935 místopředsedou. Byl přesvědčivým řečníkem. Vedle sociální politiky se zabýval budováním infrastruktury na Moravě. Po 1918 působil v Brně jako úředník Všeobecné nemocenské pokladny a člen dozorčí rady Ústřední lidové záložny.

Syn Jan F. ml. (* 4. 2. 1885 Židenice /Brno/, † 16. 2. 1950 Brno) pokračoval ve šlépějích svého otce, působil řadu let jako redaktor v brněnském deníku Rovnost.

D: Vzpomínky, in: F. Soukup (ed.), Pamětní list československé sociálně demokratické strany dělnické 1872–1922, 1922, s. 127–128.

L: F. Freund, Das österreichische Abgeordnetenhaus... 1907–1913, 1907, s. 482; Heller 1 (1912), s. 40–41; Kdy zemřeli...? 1967–70 a 1935–36, 1970, s. 44; T. Weiser, Arbeiterführer in der Tschechoslowakei, München 1998, passim; J. Tomeš, Průkopníci a pokračovatelé, 2004, s. 41–42; R. Luft, Parlamentarische Führungsgruppen und politische Strukturen in der tschechischen Gesellschaft 2, München 2012, s. A 100–A 102; J. Malíř a kol., Biografický slovník poslanců moravského zemského sněmu v letech 1861–1918, 2012, s. 177–180; D. Ferenčáková, Ulice F. nese jméno senátora, in: Židenický Zpravodaj 2013, seš. 1–2, s. 5; K Janu F. ml.: Slovník odpovědných redaktorů a šéfredaktorů legálního českého denního tisku v letech 1939 až 1945, 2007, s. 35.

Robert Luft