FISCHER Jan 24.12.1913-15.3.1976

Z Personal
Jan FISCHER
Narození 24.12.1913
Místo narození Lomnice nad Popelkou
Úmrtí 15.3.1976
Místo úmrtí Praha
Povolání

15- Lékaři

61- Pedagog

FISCHER, Jan, * 24. 12. 1913 Lomnice nad Popelkou, † 15. 3. 1976 Praha, lékař psychiatr, pedagog

Medicínu vystudoval na Lékařských fakultách Univerzity Komenského v Bratislavě a UK v Praze, promoval 1938. Do 1945 pracoval jako nehonorovaný externí lékař na II. dětské klinice, 1945 byl asistentem na psychiatrické klinice v Praze, kde u doc. J. Apetaura spolupracoval na budování prvního pedopsychiatrického pracoviště v Československu. Od 1956 působil jako asistent Fakulty dětského lékařství (FDL) UK v Praze, specializoval se na psychiatrii dětí a mladistvých, 1959 se v tomto oboru habilitoval. 1967 obhájil doktorskou práci a 1969 byl jmenován prvním profesorem dětské psychiatrie na Lékařské fakultě UK v Praze. Od 1962 vedl subkatedru pedopsychiatrie při psychiatrické katedře Institutu pro další vzdělávání lékařů a farmaceutů. 1971 stál u zrodu dětské psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice v Motole, kterou budoval jako klinickou základnu tehdejší FDL UK. Jako její první přednosta ji vedl až do 1976. Patřil k průkopníkům a respektovaným představitelům dětské psychiatrie, byl jmenován čestným předsedou Unie evropských pedopsychiatrů. Vypracoval teorii vzniku dětských neuróz, zabýval se delikvencí mládeže, dětskou sebevražedností, mentální retardací a sociální pedopsychiatrií. Pravidelně publikoval v odborných časopisech a vydal skripta a učebnice. Poslední knihu Dětská psychiatrie pro pediatry dokončil těsně před smrtí.

D: Konflikty a neurosy u dětí, 1959; Dětská psychiatrie (s kol.), 1963; Kapitoly z dětské psychiatrie, 1971; Dětská psychiatrie pro pediatry: vybrané kapitoly (s J. Langmeierem a J. Špitzem), 1980.

L: M. Matoušek, Malý biografický slovník československých lékařů, 1964, s. 36; nekrolog: J. Houštěk – K. Kubát, Za profesorem MUDr. J. F., DrSc., in: Československá pediatrie 31, 1976, s. 224; Tomeš 1, s. 318.

Hana Mášová