FRIEDL Josef 16.9.1888-24.5.1948

Z Personal
Josef FRIEDL
Narození 16.9.1888
Místo narození Smíchov (Praha)
Úmrtí 24.5.1948
Místo úmrtí Praha
Povolání 68- Redaktor nebo žurnalista

FRIEDL, Josef, * 16. 9. 1888 Smíchov (Praha), † 24. 5. 1948 Praha, žurnalista, spisovatel, účastník 2. odboje

Pocházel z rodiny obchodníka Františka F. a Markéty, roz. Nedvědové; jeho starším bratrem byl Antonín F. (1869–1945). Vystudoval střední textilní školu a obchodní akademii. 1909–11 pracoval jako účetní Strojilovy tiskárny v Přerově, 1911–17 knihtiskárny Bohumila Knechtla v Olomouci, vydávající list Pozor. V mládí byl aktivním fotbalistou (brankář a kapitán SK Přerov; jeden z prvních kvalifikovaných fotbalových rozhodčích) a funkcionářem sportovních organizací (spoluzakladatel Moravskoslezské sportovní rady a Sportovního klubu v Olomouci), posléze sportovním novinářem (od 1912 spolupracovník sportovní rubriky olomouckého listu Pozor). 1917–19 vydával v Olomouci měsíčník Sportovní přehled, v té době jediný český časopis tohoto zaměření; zároveň byl 1917–1922 lokálkářem a soudničkářem Pozoru. 1919–20 organizoval skauting v Olomouci. 1922 založil v Olomouci Moravský večerník a 1922–25 byl jeho šéfredaktorem. 1925–31 šéfredaktor Národních novin v Brně, 1932–38 vedoucí redaktor brněnské pobočky Národních listů; 1937–39 vydavatel a odpovědný redaktor měsíčníku Nová cesta v Brně. Ve třicátých letech čelný funkcionář, poté předseda krajského výkonného výboru Československé národní demokracie, resp. Národního sjednocení v Brně. Od ledna 1938 redaktor Národních listů v Praze, od listopadu 1938 do prosince 1940 zástupce šéfredaktora a od prosince 1940 do zastavení listu 15. 5. 1941 poslední šéfredaktor Národních listů (ještě rok po svém zatčení v září 1939 byl předchozí šéfredaktor Vojtěch Holeček stále uváděn v úřadě, ač funkci již vykonával F.). Následně si zřídil vlastní knihkupectví a nakladatelství. Za německé okupace se zapojil do domácího odboje; vedl odbojovou skupinu bývalých národních demokratů. Během Pražského povstání se pokusil obnovit vydávání Národních listů (6. května 1945 vyšlo jediné číslo deníku, kde byl F. uveden jako šéfredaktor), ale jeho úsilí bylo zmařeno ze strany komunistických členů České národní rady. Napsal několik publikací se sportovní tematikou (Kulatá velmoc. Veselé sportovní vzpomínky i vážné připomínky, 1944) i beletristických knih (román Červení mravenci, 1925; pseud. Karel Bořek).

L: Slovník odpovědných redaktorů a šéfredaktorů legálního českého denního tisku v letech 1939 až 1945, 2007, s. 36; J. Vopravil, Slovník pseudonymů v české a slovenské literatuře, 1973, s. 558.

P: NA, Praha, Policejní ředitelství I, konskripce, karton 132, obraz 654.

Josef Tomeš