FRITSCHER Karl 28.7.1875-10.5.1945

Z Personal
Karl FRITSCHER
Narození 28.7.1875
Místo narození Mohelnice
Úmrtí 10.5.1945
Místo úmrtí Svitavy
Povolání 47- Představitel stran nebo hnutí po r. 1848
49- Náboženský nebo církevní činitel

FRITSCHER, Karl, * 28. 7. 1875 Mohelnice, † 10. 5. 1945 Svitavy, římskokatolický kněz, politik

Pocházel z rodiny mohelnického kožešníka Wilhelma F., osiřel a dětství prožil v chudobě. Studoval na německém gymnáziu v Kroměříži, poté absolvoval teologii a filozofii v Olomouci, kde byl 1898 vysvěcen na kněze. Nastoupil jako kooperátor do Svitav, od 1903 tam byl farářem a působil jako katecheta v Hradci nad Svitavou a ve Svitavách. Do Svitav uvedl 1927 rakouské řeholnice řádu Caritas socialis, pro něž zakoupil nemovitost. Organizoval četné misie a pouti. 1932 získal za zásluhy titul tajného papežského komořího (Msgre). Veřejně se angažoval, 1899 převzal vedení Křesťanského dělnického spolku ve Svitavách, 1900 založil Spolek pro křesťanské dělnice svitavských textilních továren a Tělocvičné družstvo katolické mládeže, 1918 Spolek křesťanských matek, podílel se na vybudování tamního katolického spolkového domu. 1900–38 vydával hřebečský německý regionální týdeník Grenzpost. Zapojil se i do politického života, vstoupil do Německé křesťansko- sociální strany lidové, dlouhá léta úzce spolupracoval Ambrosem Opitzem. Byl zvolen do městského zastupitelstva ve Svitavách, 1925–29 byl senátorem a 1929–35 poslancem Národního shromáždění. 1926 podporoval vstup strany do československé vlády. Několikrát veřejně vystoupil proti nacistickému hnutí. Po 1938 byl politicky odstaven, nacisté zabavili a obsadili dům darovaný řeholnicím. Většinu druhé světové války prožil v ústraní. Na podzim 1943 byl po udání zatčen a vyslýchán gestapem, později propuštěn. Pochován byl na hřbitově ve Svitavách.

L: César–Černý 2, s. 545; Balling, s. 256, 403, 425–426; S. Kruschina, Der Apostel Zwittaus. Leben und Werk von P. K. F., Königstein im Taunus, b. d.; Slezsko 6, s. 35–36; M. Pehr a kol., Cestami křesťanské politiky. Biografický slovník k dějinám křesťanských stran v českých zemích, 2007, s. 74–75.

Lukáš F. Peluněk