GABERT Volkmar 11.3.1923-19.2.2003

Z Personal
Volkmar GABERT
Narození 11.3.1923
Místo narození Drahůnky (Dubí)
Úmrtí 19.2.2003
Místo úmrtí Unterhaching (u Mnichova, Německo)
Povolání 47- Představitel stran nebo hnutí po r. 1848

GABERT, Volkmar, * 11. 3. 1923 Drahůnky (Dubí), † 19. 2. 2003 Unterhaching (u Mnichova, Německo), politik

Syn učitele a funkcionáře Německé sociálně demokratické strany dělnické v ČSR. Po mnichovském diktátu na podzim 1938 uprchl s rodiči nejprve do Prahy a 1939 do Anglie, kde pracoval jako zemědělský dělník, montér a železničář a byl činný v exilových strukturách sudetoněmecké sociální demokracie. 1946 odešel jako překladatel americké okupační správy do Bavorska, usadil se v Mnichově a začal pracovat v péči o vyhnance. Od 1948 člen SPD, 1950–57 zemský předseda mladých sociálních demokratů v Bavorsku, 1964–79 člen spolkového předsednictva Sociálně demokratické strany Německa (SPD). 1950–78 poslanec, 1963–72 předseda a 1976–78 místopředseda bavorského zemského sněmu, 1962–76 předseda jeho sociálně demokratického poslaneckého klubu; 1962, 1966 a 1970 dosáhl nejlepších volebních výsledků SPD v Bavorsku v poválečné historii. 1979–84 poslanec Evropského parlamentu. Od 1986 předseda Seligerovy obce, sdružující odsunuté sociální demokraty ze Sudet; od 1998 člen správní rady Česko-německého fondu budoucnosti.

L: J. Tomeš, Průkopníci a pokračovatelé. Osobnosti v dějinách české sociální demokracie, 2013, s. 63.

Josef Tomeš