GROESSL Wenzel 19.8.1856-2.10.1910

Z Personal
Wenzel GROESSL
Narození 19.8.1856
Místo narození Česká Kubice (u Domažlic)
Úmrtí 2.10.1910
Místo úmrtí Vídeň (Rakousko)
Povolání 42- Činitel ústř. státních orgánů a zemských správ
47- Představitel stran nebo hnutí po r. 1848

GROESSL, Wenzel (též GRÖßL), * 19. 8. 1856 Česká Kubice (u Domažlic), † 2. 10. 1910 Vídeň (Rakousko), rolník, politik

Podobně jako jeho otec hospodařil v Chudeníně (u Nýrska). Kromě toho byl zvolen poslancem vídeňské říšské rady, a to za volební obvod č. 27 a 124, tvořený venkovskými obcemi na Šumavě, v Pošumaví i jižních Čechách. Za německou agrární stranu byl v období 1897–1910 zvolen celkem třikrát (1897, 1901, 1907). Současně zasedal jako poslanec českého zemského sněmu za volební obvod Nýrsko a pak Kašperské Hory, Nýrsko, Hartmanice, Vimperk (1901–10, zvolen celkem dvakrát – 1901 a 1908). Přijal rovněž členství v chudenínském obecním zastupitelstvu a ve výboru německé sekce Zemědělské rady pro Čechy (1907–10). Založil s G. Schreinerem, advokátem, statkářem v Horním Staňkově a ministrem krajanem (1908–10), německou agrární stran(Deutsche Agrarpartei) v Čechách. G. byl dvakrát ženatý, poprvé 1880–87 s Annou, roz. Wirrerovou, provd. Koppovou (spolu vychovávali syna a její dceru), podruhé od 1888 s její sestřenicí Annou Marií Augustinou.

L: ÖBL 2, s. 68 (se soupisem nekrologů a literatury); BL 1, s. 469 (se soupisem literatury); Schránil-Husák, s. 340; Knauer, s. 97; F. Adlgasser, Die Mitglieder der österreichischen Zentralparlamente 1848–1918. Ein biographisches Lexikon 1 (A–L), Wien 2014, s. 376–377; http://alex.onb.ac.at/spa.htm (stav k 3. 9. 2016); http://www.psp.cz/eknih/1908skc/1/stenprot/001schuz/s001004.htm (stav 3. 9. 2016).

Gustav Novotný