BÖSMÜLLER Wenzel 17.9.1873-10.7.1962

Z Personal
Wenzel BÖSMÜLLER
Narození 17.9.1873
Místo narození Jäckelthal (dnes Jaklovo Údolí, č. o. Frýdlant v Čechách)
Úmrtí 10.7.1962
Místo úmrtí Wasserburg am Inn (Německo)
Povolání

47- Představitel stran nebo hnutí po r. 1848 20- Finančník nebo pojišťovák

43- Významný představitel obecní správy

BÖSMÜLLER, Wenzel, * 17. 9. 1873 Jäckelthal (dnes Jaklovo Údolí, č. o. Frýdlant v Čechách), † 10. 7. 1962 Wasserburg am Inn (Německo), politik

Pocházel z chudé tkalcovské rodiny, sám se vyučil hrnčířem. V devadesátých letech se stal aktivistou německé sociálně demokratické strany a odborů v Teplicích. 1897–1904 působil jako ředitel okresní nemocenské pokladny v Bílině, od 1904 jako administrativní ředitel okresního nemocenského regulačního ústavu v Jablonci nad Nisou; 1907–11 byl poslancem rakouské říšské rady, od 1920 jabloneckým městským radním. Angažoval se především v oblasti dělnického nemocenského a sociálního pojišťovnictví, podílel se na reformě nemocenských pokladen. Po druhé světové válce žil v Československu až do roku 1956, kdy se vystěhoval do SRN.

L: BL 1, s. 120.

Josef Tomeš