BARTUŠKA Jan 17.5.1908-7.8.1970

Z Personal
Jan BARTUŠKA
Narození 17.5.1908
Místo narození Sedlec u Českých Budějovic
Úmrtí 7.8.1970
Místo úmrtí Praha
Povolání

58- Teoretik nebo historik státu a práva

42- Činitel ústř. státních orgánů a zemských správ

BARTUŠKA, Jan, * 17. 5. 1908 Sedlec u Českých Budějovic, † 7. 8. 1970 Praha, právník, politik

Na doktora práv promoval 1931 na Právnické fakultě UK v Praze. 1937–51 vykonával soudcovskou činnost. Od 1951 vyučoval jako profesor státního práva na Právnické fakultě UK v Praze. Dále byl za KSČ poslancem NS (1946–64). Plnil řadu stranických úkolů a zastával také funkci ministra spravedlnosti (1954–56) a generálního prokurátora (1956 až 1968). V březnu 1968 byl z této funkce odvolán. Podílel se jako vedoucí kolektivu a spoluautor na vydání učebnice Československé státní právo.

L: Kalendárium jihočeských osobností a událostí 78, 1978, s. 145; Tomeš 1, s. 53.

Petra Skřejpková