DESENSKÝ František 5.12.1913-1.5.1984

Z Personal
František DESENSKÝ
Narození 5.12.1913
Místo narození Pouchov (Hradec Králové)
Úmrtí 1.5.1984
Místo úmrtí Chicago (USA)
Povolání

47- Představitel stran nebo hnutí po r. 1848

21- Odborník rostlinné výroby

DESENSKÝ, František, * 5. 12. 1913 Pouchov (Hradec Králové), † 1. 5. 1984 Chicago (USA), rolník, politik

Pocházel z rolnické rodiny. Po absolvování základního vzdělání vystudoval odbornou školu hospodářskou v Kuklenách a posléze hospodařil na rodinném statku. Politicky se začal angažovat již za první republiky; nejprve se stal členem lidovecké mládeže a později i členem ČSL. Za druhé světové války se účastnil domácího odboje v podzemních lidoveckých strukturách a organizoval pomoc zajatcům. Na konci války se podílel na ustavení ilegálního revolučního národního výboru a posléze se stal členem Městského národního výboru v Hradci Králové, pod který Pouchov od 1942 spadal. 1945–46 byl poslancem Prozatímního a 1946–48 Ústavodárného národního shromáždění; současně působil v řadě zemědělských organizací. Byl znám jako jeden z hlavních zemědělských expertů ČSL a vyhraněný odpůrce totalitarizační politiky KSČ. Po únorovém převratu 1948 odešel do exilu. Usadil se v Chicagu, kde vybudoval prosperující restauraci. Od 1949 byl členem výboru Rady svobodného Československa, současně aktivně působil v mnoha krajanských a exilových organizacích (mj. předseda odbočky Československé národní rady americké v Chicagu, předseda československých organizací Velkého Chicaga a sekretář výboru české školy Karla Havlíčka) a pravidelně přispíval do českého exilového tisku, zejména do Hlasu národa.

L: Pejskar 2, s. 258; M. Pehr a kol., Cestami křesťanské politiky. Biografický slovník k dějinám křesťanských stran v českých zemích, 2007, s. 59−60.

P: Archiv Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Praha, osobní spis F. D.

Michal Pehr