FISCHER Otakar 15.5.1884-14.7.1968

Z Personal
Otakar FISCHER
Narození 15.5.1884
Místo narození Jeneč (u Prahy)
Úmrtí 14.7.1968
Místo úmrtí Praha
Povolání 47- Představitel stran nebo hnutí po r. 1848
Citace Biografický slovník českých zemí 17, Praha 2014, s. 229

FISCHER, Otakar, * 15. 5. 1884 Jeneč (u Prahy), † 14. 7. 1968 Praha, právník, správní a státní činitel

Po maturitě na Akademickém gymnáziu v Praze vystudoval práva na Univerzitě ve Vídni a 1906 byl promován doktorem práv. 1906–18 působil v konceptní politické službě v Opavě, Brně a ve Vídni, od 1918 na Ministerstvu vnitra ČSR v Praze. 1924–31 pracoval jako rada Nejvyššího správního soudu v Praze, 1931–38 odborový přednosta ministerstva vnitra; od 1. 12. 1938 do 27. 4. 1939 ministr vnitra v poslední (Beranově) vládě ČSR a v první vládě protektorátní. 1945 obviněn z kolaborace a zatčen, v dubnu 1947 však v procesu před Národním soudem zcela osvobozen.

L: Naučný slovník aktualit 1939, 1939, s. 148; Kolář Elity, s. 58–59; Tomeš 1, s. 319.

Josef Tomeš