HAINÝ Přemysl 18.12.1925-25.10.1993

Z Personal
Přemysl HAINÝ
Narození 18.12.1925
Místo narození Praha
Úmrtí 25.10.1993
Místo úmrtí Praha
Povolání 72- Sportovec nebo činitel tělesné kultury
Citace Biografický slovník českých zemí 21, Praha 2018, s. 66

HAINÝ, Přemysl, * 18. 12. 1925 Praha, † 25. 3. 1993 Praha, hokejista, trenér

Výborný atlet vrhač se až v patnácti letech rozhodl pro lední hokej. Od 1940 nastupoval za Viktorii Malý Břevnov, odkud 1943 přestoupil do Slavie Praha a 1947 do tehdy nejlepšího českého klubu LTC Praha. V jeho týmu se podílel 1947 na získání mistrovského titulu a počátkem 1948 se zúčastnil zájezdu do Moskvy, kde hokejisté LTC učili sovětské hokejisty (výběr Moskvy) hrát kanadský hokej. Od podzimu 1948 nastupoval za Armádní tělovýchovný klub (ATK), který získal v sezoně 1949/1950 titul mistra ČSR.

Od února 1948 byl členem československé reprezentace; jako pravý obránce sehrál 27 utkání a vstřelil 7 branek. Zúčastnil se ZOH 1948, kde československý tým získal stříbrné medaile, a MS 1949, kdy se Československo stalo mistrem světa. V inscenovaném procesu s československými hokejisty v říjnu 1950 byl odsouzen na rok vězení (1968 rehabilitován). Po odpykání trestu nastupoval za Sokol SONP Kladno a 1952–55 za Tatru Smíchov (bývalý LTC). Poté přestoupil znovu na Kladno (Baník, od 1959 SONP), v jehož dresu se 1959 stal mistrem republiky. Aktivní hráčskou kariéru zakončil (1960–62) v Dynamu ČSA Ruzyně. Do reprezentace se však již nedostal. Jako trenér začínal v ČSA Ruzyně a 1966–69 působil ve švýcarském týmu HC Servette Ženeva, 1969–72 trénoval ve Spartě Praha. Po 1973 opět trénoval v zahraničí, a to v Nizozemsku (Veronika den Haag) a Jugoslávii (Olimpija Lublaň). V hokejové reprezentaci se krátce objevil i bratr Jiří H.

L: Malá encyklopedie ledního hokeje, 1986, s. 131; ČBS, s. 181; Tomeš 1, s. 396; F. Kolář a  kol., Kdo byl kdo. Naši olympionici, 1999, s. 114; www.reprehokej.cz/osobnost/hainy-premysl.html (stav k 26. 10. 2017).

Miloslav Martínek