DUKÁT Josef Leopold Václav 1684–1717
| Josef Leopold Václav DUKÁT | |
| |
| Datum narození | 12. 3. 1684 |
|---|---|
| Místo narození | Prostějov |
| Datum úmrtí | 4. 6. 1717 |
| Místo úmrtí | Želiv u Humpolce |
| Povolání | Hudební interpret |
| Významnost | D |
| Citace | Biografický slovník českých zemí 14, Praha 2011, s. 425. (podrobnější citace) |
| Trvalý odkaz | https://biography.hiu.cas.cz/pageid/45985 |
DUKÁT, Josef Leopold Václav, * 12. 3. 1684 Prostějov, † 4. 6. 1717 Želiv u Humpolce, varhaník, hudební skladatel
O jeho životě se dochovalo velmi málo zpráv. Studoval v olomoucké jezuitské koleji, kde získal i hudební vzdělání. Zůstal zřejmě laikem a celý život působil v želivském premonstrátském klášteře jako varhaník a regenschori. Klášter tehdy patřil k významným hudebním centrům v Čechách.
Ovlivněn neapolskou školou se věnoval sólové chrámové kantátě. Je znám jako autor jediné sbírky 12 kantát pro sólový zpěv, dvoje housle a basso continuo Cithara nova, kterou věnoval 1707 opatu kláštera H. Hlínovi. Tato sbírka, která byla uchovávána v prelatuře kláštera, je dnes nezvěstná. D. jméno je uváděno 1725 i v inventářích oseckého, slánského a rajhradského kláštera.
Marie Makariusová
Literatura
- Dlabač 1, sl. 341
- E. Trolda, O českých mistrech doby barokové, in: Cyril 59, 1933, č. 3–4, s. 40
- A. Buchner, Hudební sbírka Emilána Troldy, in: Sborník Národního musea v Praze, sv. 8-A, 1954, s. 48 (kde další literatura)
- HS 1, s. 269
- Příloha Zpravodaje Muzea Prostějovska 11, 1991, č. 1
- www.ceskyhudebnislovnik.cz.
Reference
